VER_HF
Всеукраїнський екологічний рух * Всеукраїнський екологічний рух * Всеукраїнський екологічний рух
Статті
Меню сайту


Форма входу



Сайти ХФ

Часопис Промінь Просвіти

 ПРОСВІТА - КРИВИЙ РІГ



Категорії розділу
Авторські статті [9]


Пошук


Організації ХФ


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Вітаю Вас, Гость · RSS 23.11.2024, 18:58
Головна » Статті » Авторські статті

Проблеми теплопостачання міста Запоріжжя та перспективи їх вирішення

Більшість житлових і громадських будинків міста Запоріжжя отримує теплову енергію від централізованої системи теплопостачання. Тому її значення для міста неможливо переоцінити, навіть короткочасне зупинення цієї системи взимку може призвести до катастрофічних наслідків. Однак ця система стара, їй вже більш ніж 65 років.

Разом із тим, робота системи теплопостачання, яка була створена, головним чином,  ще за радянських  часів, з часом викликає все більше нарікань мешканців, в той час, як менеджмент міста і теплопостачальних компаній стикається із все більшим числом технічних, фінансових і організаційних проблем. Вирішити ці проблеми звичайними засобами становиться все складніше, тому потреби у модернізації  системи теплопостачання становляться нагальними.

Резерви підвищення ефективності діючої системи теплопостачання обмежені і мають бути вичерпані за наступні 5 років. Цей час потрібен для планування та запуску проектів глибокої модернізації системи теплопостачання Запоріжжя для створення запасу міцності та надійності на наступні 40 років.

Система теплопостачання Запоріжжя поступово втрачає свою економічну та технічну ефективність. Усі наявні проектні розробки не вирішують головних проблем підвищення її ефективності, в основі яких лежить зростання цін на монопаливо – природний газ, що є основним викликом сьогодення.

Доти нема альтернативи, вимушені визнавати що існуюча система теплопостачання Запоріжжя (створена у радянський період господарювання) на сьогодні все ще є надійною та безпечною з технічної точки зору. Зношеність основних фондів компенсується системою поточних та капітальних ремонтів і планових оновлень. Розвиток потужностей у зонах новобудов  здійснюється з урахуванням сучасних технологій але по старім стандартам.

Основною проблемою для теплопостачання Запоріжжя є прогресуюче і критичне зниження технічної та економічної ефективності, а також ефективності для споживачів у період 2010-2020 рр.

Новим чинником розвитку стає швидкий прогрес технологій термомодернізації будівель та перехід мегаполісів на нові стандарти пасивних будівель. Наявною є велика проблема включення будівель до системи теплопостачання, як головної та невід'ємної її частки. Ця проблема потребує перегляду не тільки пріоритетів модернізації, але і перегляду діючої господарської та організаційної структури управляння містом.

Фактично, розвиток систем теплопостачання у світі останні 100 років відбувався за рахунок зросту  теплових потужностей та навантажень.

На сьогодні ця тенденція відійшла у минуле і настав час нової тенденції – розвиток через обмеження, через еволюційний спад  теплових потужностей та навантажень міста.

Існуюча система теплопостачання Запоріжжя у період 2010-2020 р.р. швидко втратить економічну ефективність з таких причин:

      Монопаливна схема теплопостачання на природному газі створює значну залежність життєдіяльності міста від росту ціни газу на світових ринках. Прогноз зростання цін на природний газ до 1000 доларів за 1000 кубометрів  до 2016 р. вказує на неминучість зростання тарифів на тепло в 5 разів у цей період. Нездатність населення і бюджетів сплачувати ці витрати призведе до неминучого розвитку кризи несплати, починаючи  вже з 2011 - 2012 р.

      Існуюча тарифна політика позбавляє перспективи розвитку системи теплопостачання Запоріжжя. Протягом другого десятиліття у місті зростають цінові і ресурсні диспропорції. Цінові диспропорції виникли внаслідок випереджуючих темпів зростання цін на первинні види палива у порівнянні з цінами на вторинні енергоносії. Це відбувалося через адміністративне обмеження цін на продукцію природної монополії, тоді як ціни на первинне паливо визначаються тільки кон’юнктурою на світових ринках. Касовий розрив між витратами на теплопостачання м. Запоріжжя  і фактично отриманими коштами від населення не покривається бюджетом і стрімко зростає вслід за ціною природного газу, тому склав в 2009 році біля 200 млн. гривень. На 2012 рік касовий розрив мінімально складе 500-600 мільйонів гривень.

Основні проблеми теплопостачання Запоріжжя

Перед Концерном «Міські теплові мережі» сьогодні гостро стоїть питання модернізації системи теплопостачання міста, без чого проблематично забезпечити якісне теплопостачання споживачам й утримання операційних витрат на економічно прийнятних рівнях. Перелік основних проблем, що вимагають рішення, у т.ч.:

·      Заборгованість за спожитий природний газ постійно зростає до закритичних величин.

·      Падіння збуту теплової енергії в секторі централізованого теплопостачання є постійним.

·      Ріст неплатежів населення та бюджету у короткостроковій та  довгостроковій перспективі призведе до банкрутства Концерну.

·      Значні (до 65-75%) втрати теплової енергії  у споживачів

Вище  наведен прогноз росту боргу міста за газ на період до 2022 р. при збереженні існуючої долі неплатежів населення та  інших споживачів. Стає очевидним, що з 2012 року накопичений борг за газ міста перевищує 500 мільйонів гривень і повернення боргу стає неможливим. Потрібне істотна зміна тарифної політики міста для зниження касового розриву до прийнятних величин. Очевидним також є необхідність зростаючих дотацій з міського бюджету на погашення різниці в оплаті за теплову енергію та боргів за природний газ. З огляду на величину необхідних дотацій, можна зробити висновок про потребу у радикальній зміні бюджетної політики міста, де на підтримку системи теплопостачання в дієздатному стані буде необхідно щорічно виділяти від 20% до 30% бюджетних надходжень у період 2010 - 2014 рр.

 

Модернізація системи теплопостачання не може бути здійснена теплопостачальними компаніями – потрібна інфраструктурна перебудова та потрібен фінансовий  оператор модернізації. Звісно, для зламу існуючих бар'єрів, ідеї модернізації повинні стати законодавчими постулатами для міста та держави.

Стрімкий прогрес у сфері термомодернізації будівель змінює традиційні акценти розвитку системи теплопостачання – замість модернізації генеруючих потужностей та модернізації трубопровідної системи, основний акцент необхідно робити на модернізацію споживача  із зниженням споживання тепла у 3 рази. Також логічною  є випереджаюча модернізація 15-20% існуючих генеруючих потужностей на основі нових технологій виробництва тепла та нових видів палива.

Вкрай необхідне максимальне підвищення ефективності діючої системи теплопостачання.

Враховуючи значну потужність,  велику кількість джерел тепла і протяжність те­плових мереж Концерну «Міські теплові мережі» та існуючі резерви економії палива і теплової енергії при розробці схеми теплопостачання м. Запоріжжя варто  вважати нагальну пот­ребу в ефективній реконструкції існуючих джерел тепла, теплових мереж та навантажень споживачів з ме­тою доведення їх до максимальної ефективності.

В межах максимального підвищення ефективності діючої системи теплопостачання варто розглянути три базові напрямки:

·      Енергозбереження у споживача"Проект впровадження вузлів обліку та  регулювання на вводах будівель.

·      Підвищенні коефіцієнту використання природного газу  - «Проект впровадження теплоутилізаторів скидного тепла димових газів» та "Проект впровадження когенераційних теплоелектростанцій на майданчиках котелень”.

·      Заміщення природного газу місцевим паливом та енергією – ”Проект модернізації системи теплопостачання  Орджонікідзевського, Заводського, Жовтневого районів м. Запоріжжя – реконструкція ”,  ”Проект переводу гарячого водопостачання бюджетних установ на нічну електроенергію” та "Проект впровадження котельні "Військбуд” на біопаливі”.

 

 

Згідно наступної схеми теплопостачання  у період першої черги будівництва пропонується цільова реконструкція існуючих джерел тепла, теплових мереж  та будівель споживачів з ме­тою доведення їх до максимальної ефективності.

У рамках максимального підвищення ефективності діючої системи теплопостачання у 2010 – 2014 рр. планується впровадити  6 інвестиційних проектів:

 

·      Енергозбереження у споживача"Проект впровадження вузлів обліку та  регулювання на вводах 1000 будівель.

·      Підвищенні коефіцієнту використання природного газу  - "Проект впровадження теплоутилізаторів скидного тепла димових газів” та "Проект впровадження когенераційних теплоелектростанцій на майданчиках котелень”.

·      Заміщення природного газу місцевим паливом та енергією – ”Проект модернізації системи теплопостачання  Орджонікідзевського, Заводського, Жовтневого районів м. Запоріжжя – реконструкція ”,  ”Проект переводу гарячого водопостачання бюджетних установ на нічну електроенергію ” та "Проект впровадження котельні "Військбуд” на біопаливі ”.

 

Висновки

·      Розроблена схема теплопостачання міста Запоріжжя на підставі діючих методичних рекомендацій охоплює період 2010 – 2014 рр. та ставить  метою максимальне підвищення ефективності діючої системи теплопостачання. Це є головним чинником концепції  схеми теплопостачання міста на наступний період. Приведений аналіз ефективності діючої системи теплопостачання на подальші періоди її функціонування, який зроблено на підставі прогнозу росту цін на природний газ, доводить неминучу кризу міста вслід за зростанням неспроможності населення та міського бюджету оплачувати зростаючи платежі за теплопостачання.  

·      Цей прогноз доводить, що вже з кінця 2012 року борг міста (Концерну «Міські теплові мережі») за газ перевищує 500 млн. гривень і стає безнадійним боргом, що потребує корінної трансформації міського бюджету Запоріжжя. Також, цей прогноз доводить, що резерви підвищення ефективності існуючої системи теплопостачання майже вичерпані і настала потреба у глибокої модернізації існуючої системи теплопостачання, яка була заснована більш, ніж 60 років тому.

·      Метою такої модернізації повинно бути термомодернізація будівель, яка скорочує потреби міста у тепловій енергії приблизно у 3 рази від потреб базового рівня (потреби 2009 року), а також заміщення остаткового споживання природного газу місцевими видами палива та енергії не менш, ніж на 80%.

·      Цей висновок показує, що другим головним чинником концепції схеми теплопостачання міста є комплексна підготовка у період 2010 – 2014 рр. глибокої модернізації системи теплопостачання, що потребує великих змін енергетичної, бюджетної, інвестиційної та фінансової політики міста на наступні 15 років.

·      Головним висновком є теза, що можливості суттєвого еволюційного підвищення технічної та економічної ефективності діючої системи теплопостачання Запоріжжя на основі природного газу  майже вичерпані. Подальше підвищення ефективності можливе тільки на принципово нових рішеннях, пов’язаних з глибокою модернізацією системи теплопостачання та термомодернізацією будівель.

·      Обидва  пропоновані варіанта не повністю рішають проблеми безпеки міста і його мешканців та проблеми накопичування заборгованості за природний газ.

 

Степаненко В.А.

Редактор електронного журналу ЕСКО

Енергосервісної компанії «Екологічні системи»,

м. Запоріжжя

www.esco-ecosys.narod.ru

Категорія: Авторські статті | Додав: mech (23.02.2010) | Автор: Степаненко В.А.
Переглядів: 2131 | Коментарі: 1
Всього коментарів: 1
1 Justin  
That's an apt ansewr to an interesting question

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Хостинг від uCoz