VER_HF
Всеукраїнський екологічний рух * Всеукраїнський екологічний рух * Всеукраїнський екологічний рух
Статті
Меню сайту


Форма входу



Сайти ХФ

Часопис Промінь Просвіти

 ПРОСВІТА - КРИВИЙ РІГ



Категорії розділу
Авторські статті [9]


Пошук


Організації ХФ


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Вітаю Вас, Гость · RSS 25.04.2024, 10:21
Головна » Статті » Авторські статті

Про ювілеї, їх уроки та «пільги»за проживання поряд з енергетичною столицею. Вячеслав САНДУЛ

В Росії, країнах колишнього СРСР,   інших  країнах світу в сфері  захисту від іонізуючого опромінювання цілковито домінують підходи, що сформувались на основі знань 1950-х  років  в обстановці  всеохоплюючої секретності часів холодної війни.  В той час і перед цим було не до вивчення елінської філософії. Греки вважали атом найменшою неподільною часткою світу не тому що його не можна розчепити в принципі . Вони знали Космос має свої межі. Їх подолання веде в світ Хаосу . Продукти радіоактивного розчеплення не належать Істинному світові, оскільки не утилізуються природними кругообігами (1)  Цивільна  атомна енергетика – яскравий приклад прийняття рішень при якому не було критичного аналізу етичних або демократичних проблем часів нарощування  кожною країною «ядерних мязів» . Невирішені проблеми залишаютья на майбутнє  і безвідповідально названі – «отложенными решениями». Такі рішення матеріалізуються у вигляді сталево – бетонних циліндрів для зберігання невизначений час відпрацьованого ядерного палива та пошуком місць в глибоких геологічних формаціях.

  З позиції теорії права , для того, щоб атомна індустрія продовжувала працювати по закону, всі ті, хто може бути потенціально опромінений , повині бути  точно інформовані про дійсний ризик для здоровя від ядерних процесів і повині бути згодні на продовження такої роботи.

Діяльність Міжнародної комісії по радіаційному захисту викликає все більше питань у суспільства. Як відповідь на цей виклик суспільства Європейським комітетом по радіаційному ризику в 2003 році з метою виявлення наслідків для здоров’я опромінення іонізуючою радіацією в малих дозах з метою радіаційного захисту підготовлено та випущено регламентуюче видання (2)  В доповіді представлена раціональна модель визначення ризиків для здоров’я від опромінення іонізуючою радіацією. Нова модель ЄКРЗ використовує дані самих останніх досліджень, нових  відкритів   в радіаційній біології і епідеміології людини.

Необхідно нагадати, що 50 років назад Всесвітня організація охорони здоровя (ВООЗ) підписала ганебну, але важливу угоду з МАГАТЕ. Згідно цієї угоди фахівці МАГАТЕ отримали право застосовувати вето щодо будь – яких дій ВООЗ , які якимось чином стосуються атомної енергетики  і таким чином перешкоджають  ВООЗ грати власну роль у вивченні і попередженні небезпечного впливу радіаційного випромінювання на здоровя людей.

З відповідальністю перед своїм народом  уряди Франції і Німеччини виробили і реалізують різні підходи до використання атомної енергії. Якраз в Німеччині з самого початку роботи атомних станцій були організовані дослідження стану здоровя населення, яке проживає поряд з АЕС. У висновках  цих досліджень  чітко простежується рівень захворюваності лейкемією у дітей в залежності від відстані до АЕС, що  примусило взяти курс на згортання атомної енергетики.

В ядерному законодавстві України більше десяти років блукають невизначені поняття «зона спостереження» та інші, які повинні  визначити обов’язки та відповідального  перед  населенням регіону розміщення АЕС.   Однак небажання відстежити  та  змоделювати наслідки для здоров’я викидів радіоактивних речовин в навколишнє середовище робить населення заложником «ядерного ренесансу»,  ігноруючи його конституційні права. Міністерство охорони здоровя чекає від Мінпаливенерго визначення таких зон навколо кожної АЕС, після чого, як стверджують медики, вони зможуть розпочати розробку методики проведення додаткового обстеження населення. 

Саме поняття «пільги» та  їх реалізація передбачає наявність діючої  системи державного управління і визначення загроз  для місцевого населення.  Це може бути зроблене лише при наявності  методики  вивчення, розрахунку та оцінки екологічних  ризиків.   Національна комісія з радіаційного захисту населення України в одному з своїх листів на адресу депутата Верховної ради Драчевського В.В.  з приводу необхідності встановлення чітких критеріїв та меж зон спостереження,   відзначає     

«Впадає у вічі фактична відсутність актів щодо врегулювання питань соціального - економічної спрямованості, що зумовлено відсутністю належно виконаних робіт, метою яких було б: науково-економічне обгрунтування встановлення зон ризику навколо АЕС та визначення переліку заходів соціально-економічної компенсації ризику проживання у зонах впливу АЕС і механізмів встановлення таких зон"

До цього часу  критерії встановлення зони потенційного ризику навколо діючих обєктів атомної енергетики відсутні. Національна комісія   рекомендувала  Верховній Раді України доручити Інституту законодавства ВР підготувати у 2004 році законопроект "Про правовий режим території навколо діючих атомних електростанцій ( ядерних обєктів) та статусу громадян , які проживають на цих територіях",

Там же НАЕК Енергоатом рекомендовано передбачити в планах робіт на 2004 - 2005 рр. оцінку розмірів контрольованих зон   навколо кожної АЕС та виконання науково - економічних обґрунтувань встановлення таких зон за рахунок бюджетних коштів.  Як було зазначено вище,  дослідженнями німецьких вчених  встановлено захворювання лейкемією і її залежність від віддалі до діючих АЕС, ведеться  регістр захворювань на рак.

При обговоренні намірів будівництва другої черги Запорізької АЕС,  проблем ядерної енергетики використовуються теза, що за кордоном  адміністрації окремих територіальних одиниць виборюють  право побудувати на своїй території атомну станцію, а відпрацьовані нагріті води дозволено скидати  безпосередньо у річки чи озера.

Мирноатомний пропагандистський тиск – «розвідка технологічним боєм» з місцевим населенням щодо планів будівництва другої черги Запорізької АЕС набирає обороти.   На початку 2008 року НАЕК Енергоатом  заявив про наміри розпочати будівництво другої черги Запорізької АЕС та поставив її керівництву завдання - вивчити відношення місцевого населення -   «провести розвідку технологічним боєм». Така кампанія – розвідка з боєм ведеться в обласних газетах Запоріжжя  та Камянсько – Дніпровського району та інших ЗМІ.

Обговорюються проблеми - де  розмістити  другу чергу АЕС, які села доведеться переселяти,  куди розширювати місто, пропонується  можливість подачі тепла для опалення міст та селищ  регіону, побудови моста через Каховське водосховище та інше. Поряд з пропагандистською підготовкою йдуть  і справи – для персональних пляжів та дач енергодарської еліти  в Камянсько – Дніпровському лісгоспі на території Іванівського бору випиляна ділянка заповідного лісу,   знищено  більше сотні дерев.    (– новы варвари після 1953 року)    

Активність щодо законодавчої діяльності з цього питання спостерігалась у Верховній Раді ще  в 2005 – 2006 роках. Розглядались та приймались   в першому читанні   законопроекти , але  невизначеність  багатьох понять та проблем, відомчокорпоративні та  партійні інтереси стали на заваді   проведення необхідних досліджень та створення  якісної  законодавчої  бази.   Сьогодні робота  у вищому законодавчому органі України зорієнтована на забезпечення реалізації Енергетичної стратегії України до 2030 року, ідеї – фікс «наближення епохи ядерного ренесансу», а побудова будь де нових ядерних блоків апріорі визначено як діяльність державного значення. А така ПОСТАНОВКА ПИТАННЯ діяльність та прийняті рішення наперед виключають можливість  висловити населенню своє відношення на референдумі.

Є всі підстави стверджувати, що діючий  директор Запорізької АЕС ( сьомий при наявних шести блоках і набагато більшої кількості відповідальних за роботу з місцевим населенням)  включився в процес і розпочав боротьбу щоб за час  свого  директорства додати «свої»  блоки. УВіКОВіЧНИТИ СЕБЕ У БЛОКАХ

Заслуговує уваги, що один з попередніх директорів АЕС, залишивши свій пост,  почав опікуватись правами місцевого населення - організував і очолив рух за права населення області, яке проживає поряд з АЕС. З одного боку ніби добре, - йому відомо від чого необхідно захищати населення, з іншого – територія  «захисту»  обмежена  Запорізькою областю  на   лівому  березі Каховського водосховища.    Діяльність в цій «громадській організації»  дала  можливість невздозі стати депутатом Верховної ради.«Представителем Энергодара в Верховной Раде стал бывший руководитель Запорожской АЭС  и компании «Энергоатом Владимир Бронников…  – фактический руководитель Энергодара ..»  («Комментарии» 13.июля 2007 года)

Сьогодні це один  з головних  керівників мирноатомного відомства, відповідального за нарощування потужностей.     "Є підстави сподіватися, що не лише Енергодар, а і всі населені пункти зони спостереження, за кваліфікованого підходу, отримають кошти для свого розвитку. А це, у свою чергу, зміцнить позитивне ставлення населення до атомної енергетики, оскільки завдяки галузі поліпшаться умови проживання людей на цих територіях"  - говорить автор закону про зону спостереження («Урядовий кур’єр» 2007.07.12)

Стало відомо, що для «поліпшення умов проживання населення»  з початку  поточного року  для потреб Запоріжжя, Енергодару, ряду інших населених пунктів Запорізької  області  планується  виділяти 1 процент вартості реалізованої електроенергії  Таким чином вся діяльність  керівника вищезгаданого громадського руху по  захисту прав населення, проживаючого поряд з Запорізькою АЕС,  у вищому  законодавчому органі, як і слід було чекати,виявилась  направленою   на забезпечення  розширення ЗАЕС.

Можливо колишній директор ЗАЕС, колишній депутат Верховної ради  допоможе розібратись в законах та законопроектах  щодо зони спостереження – хто, де, за якою методикою, який час та для чого зобов’язаний спостерігати.   

 «Щодо взаємозалежності здоров'я населення з екологією, роботою місцевих заводів і атомної станції (вона на відстані 7 км), то на це однозначно вказують нікопольські медики.   - Як саме вони впливають, важко сказати, - зазначала Тетяна Олександрівна Савченко, головний лікар міської лікарні N 3, в. о. завідуюча міського відділу охорони здоров'я. - Можливо, свою справу робить і наша питна вода з водосховища. Але факти залишаються фактами: наш показник з раку молочної залози та раку кишечника вищий, ніж в області загалом. А за таким серйозним захворюванням у дітей, як анемія, ми на першому місці в Україні. Не маємо зниження і з онкозахворювань щитовидної залози. На жаль, спостерігаємо явну тенденцію до зростання гіпотеріозів, які призводять до мікседеми -недоумству у дітей.  Від закону про зону спостереження   Т. Савченко чекає багато чого, бо в ньому введено таке поняття, як "медичний моніторинг" - щорічний контроль впливу ядерної установки та об'єктів переробки ядерних відходів на стан здоров'я населення – за спеціальною методикою, з використанням репрезентативної вибірки для окремих категорій населення. Деяку надію на забезпечення, нарешті, медичних закладів міста відповідним діагностичним обладнанням, транспортом та сучасними системами зв'язку вселяє нікопольчанам введення в закон поняття "спеціальна соціальна інфраструктура".( Під парасолькою атомних станцій «Урядовий кур’єр» 2007.07.12)

Будучи впевненими в реалізації  планів побудови другої черги ЗАЕС  енергетики  розпочали   переговори про кредитування побудови лінії ЛЕП Енергодар – Каховка для можливості експортування електроенергії  після розширення АЕС.

 В грудні місяці минулого року наші сусіди – мирноатомні енергетики урочисто відзначили 25 років пуску першого блоку.   Перед цим  у Енергодарі  було встановлено  пам’ятник людині, яка добилась  будівництва АЕС в цьому регіоні  навіть з ігноруванням діючого на той час дочернобильського законодавства.   

Міська рада міста Енергодару, зацікавлена в  здійсненні  нових «рекордів» для підтвердження статусу «енергетичної столиці України». Що залишається Нікополю – заявити  та обявити себе «столицею Каховського водосховища» – та взяти на себе відповідальність за стан джерела питного водопостачання всього півдня України, яке енергетики використовують як технічну водойму .  

В цих умовах необхідно   звернути увагу на повну  відстороненість  керівництва Дніпропетровської та Запорізької областей  та Нікополя. .  Нікопольській структурі Мінприроди крім міських підприємств доручено контролювати діяльність Криворізької теплової станції (м. Зеленодольськ),   обмеживши контроль стану водосховища  не далі питного водозабору міста.

Як  стало відомо,  перед тим як на урядовому рівні заявлено про наміри будівництва другої черги Запорізької АЕС, відбулись зустрічі та участь у відповідних нарадах з цього питання депутатів Нікопольської міської ради та представників виконавчих структур нашого міста. Свою участь в таких зустрічах відмовляється коментувати міський голова

 Спроби дізнатись  щодо домовленостей та позиції наших обранців  на цих зустрічах   мають  такий же успіх як почути від міського голови кому продана металева  огорожа  парку Перемоги. Є всі підстави стверджувати, що представники «енергетичної столиці» ведуть закриті зустрічі з керівниками місцевого самоврядування де укладаються так звані «соціальні угоди» для забезпечення підтримки своїх планів на формальних «дорадчих опитуваннях».

 Стан Каховського водосховища та проблеми питного водопостачання   міста Нікополя та регіону залишаються поза увагою мирноатомних стратегів. Зате оприлюднені плани  плани будівництва Каховської ГЕС – 2 і цілком можливо скоро розпочнеться своя «розвідка технологічним боєм».

Свого часу довелось побувати на декількох АЕС за кордоном. Відвідувачів 2-х блочної станції Діабло – Каньйон (Диявольська Ущелина) з прямоточним охолодженням водами Тихого Океану у вестибюлі зустрічає урочисто оформлений стенд з прізвищами  відповідальних за роботу кожного блоку.  Таким чином відповідальність персоніфікована, і стала одним із дисциплінуючих чинників.    Жителі міста, яке розташоване за 30 – 40 км. знають плани, відстежують умови дозвільних ліцензій, знають черговість евакуації та відповідальних за неї. (лікарні, тюрма і далі). Якраз протести жителів та мітинги під час спорудження станції примусили переглянути проект та підсилити конструкції  з врахуванням фактичної сейсмічності, винести та складувати  археологічні пам’ятки та багато іншого. Протестувальників з майданчику свого часу розганяла поліція. Інша станція - Ранчо – Секо - була закрита на вимогу референдуму жителів Сакраменто через високу аварійність і перевищення обсягу викидів.

В 2005 році Запорізька АЕС добилась права на прямотокове водокористування  зі скидом  води до Каховського водосховища . При цьому завжди коментується  -  за кордоном здійснюється  лише прямотокове водокористування  зі скидом перегрітих вод до водних об’єктів загального використання.  Досліджуючи  це питання поки що не знайшов у світовій практиці випадку,  коли  цей водний об’єкт  слугує   джерелом питної води для  місцевого населення сусіднього адміністративно – територіального району.   ( На вищезгаданій станції Діабло – Каньйон постійно ведеться вивчення впливу на біоценоз океану)  А у нас  істинні інтереси суспільства заглушаються відомчо – корпоративним інтересами  в супроводі   розмов  про енергетичну незалежність та міфічні зони спостереження  за аборигенами.  

В.Сандул

М. Нікополь

Всеукраїнський Екологічний Рух «Хортицький Форум»

Категорія: Авторські статті | Додав: mech (25.01.2010) | Автор: Вячеслав САНДУЛ
Переглядів: 1219 | Коментарі: 1
Всього коментарів: 1
1 Somsak  
Pleasing to find seoomne who can think like that

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Хостинг від uCoz